TEGEP 6. Eğitim ve Gelişim Zirvesi
16/12/2016 Eğitim ve Gelişim

TEGEP 6. Eğitim ve Gelişim Zirvesi – Birinci Gün

TEGEP Türkiye Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği’nin bu yıl 6.sını düzenlediği Eğitim ve Gelişim Zirvesi’nde temamız “Yeniden, Yeni’den Öğren”di. (Yeniden öğrenmek; Yeni olandan öğrenmek, çevik olabilmek, çevik kalabilmek, yeni gelenlerden öğrenmek, yeni nesilden öğrenmek, yeni yöntemlerle öğrenmek ve yeniden geçmiştekini unutarak öğrenmek) Bu çerçevede konuşmacılar ve katılımcı şirketler öğrenmeyi yeniden tanımlayıp, ödüllü eğitim ve gelişim uygulamalarını ve deneyimlerini paylaştılar.

Ben de size izlediğim oturumlarda konuşulan konular hakkında sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum.

Zirve programına buradan ulaşabilirsiniz.

TEGEP’in de altını çizdiği gibi;
İşleri dönüştüren, müşteri ihtiyaçlarına en uygun çözümlerin bulunmasına olanak sağlayan ve kurum kültürünün bir parçası olan sürdürülebilir öğrenme ve gelişim anlayışı, gündemi ve araçları dünya gibi hızla değişiyor.
Öğrenmek için; Bildiklerini unut, değişimi ve yenilikleri gözden kaçırma, radikal ol, yeni çözümler bul, farklı bak, çevik ol ve “Yeniden, Yeni’den Öğren”

Ana Konuşmacılar

Dr. Ronald Campbell; Liderler “B”ye İhtiyaç Duyarken “A” İçin Yapılan Eğitim Çılgınlığı
Zirve HRM Possibilities Direktörü Dr. Ronald Campell’ın konuşması ile başladı. Ron ihtiyaç analizi yaparken yeniden nasıl düşünebileceğimize dair önemli bilgiler paylaştı, organizasyonların hiyerarşik yapılarındaki becerilerden ve başarılı ve verimli organizasyonlarda bu becerilerin ilgili seviyelerde, insan, kavramsal ve teknik başlıklarındaki, dağılımından bahsetti.

Peter Drucker’ın “Liderlerimize yapmaları gerekenleri öğretmek için çok zaman harcıyoruz, ancak yapmaması gerekenleri öğretmek için yeterli zamanı ayırmıyoruz” ifadesi Ron’un sunumunun ana temasını oluşturuyordu. Liderlerimizin lider olmak için yaptığı ve onları başarıya ulaştırmış, ama artık liderlik koltuklarında vazgeçmeleri gereken 10 kötü alışkanlığını anlattı. Son olarak geleceğin liderlerinin en iyi yapması gereken şeyin güçlü sorular sormak olduğuna vurgu yaptı.

TEGEP Ronald Campbell

Prof. Dr. Danica Purg; Bir Başarı ve Liderlik Hikayesi
Zirve’nin ikinci ana konuşmacısı Slovenya’da bir yönetim okulu olan IEDC-Bled School of Management’ın kurucusu ve uluslararası bir örgüt olan CEEMAN’in başkanı olan Prof. Dr. Danica Purg’du. Danica’dan başarı ve liderlik hikayesini dinledik. Bu hikayenin en öne çıkan kavramları, yeniden öğrenmek ve en iyiden öğrenmekti.

Hayatı boyunca örnek olmak için çabaladığını ifade eden Danica, imkanların kısıtlı olduğu ortamlarda büyüyenlerin, yaratıcık ve azim gerektiren konularda daha başarılı olduğunu ifade etti. Başarılı bir eğitim hayatının iyi soru sormaktan geçtiğini, 25 yıllık yeni kariyeri işletme okulu yöneticiliğinden öğrendiği en önemli iki şeyi network kurmak ve güçlü bir vizyona sahip olmak olarak özetledi. Network kurmanın çeviklik gerektiğini, tembel insanların işi olmadığını da özellikle belirtti ve ekledi “bazen de öğrendiklerimizi unutmalıyız; bunu yapabilmek için de iyi bir dinleyici olmalıyız.”

Ana Oturumlar

Evrim Kuran; Yeni Nesle Yeniden Bak
Günün ilk ana oturumunda Dinamo Danışmanlık Yönetici Ortağı ve Universum Ortadoğu Direktörü Evrim Kuran, ile yeni nesillere yeniden baktık. Arayıp da ulaşamadığımız genç yetenekleri, küresel yetenek kıtlığını dolayısıyla pozisyonlarını dolduramayan şirketleri, ülkeleri konuştuk. Bütün bunları 2020 vizyonuyla, 2020 yetkinlikleriyle yorumladık.

TEGEP Evrim Kuran

Evrim Kuran’ın konuşmasında bahsettiği yetkinlikleri 2020 Yılında Sahip Olunması Gereken Yetkinlikler adlı yazımda yazmıştım 🙂

Bu kadar değişimin arasında değişmeyen bir konumuz vardı: Gençlerin (öğrenci ve genç profesyonellerin) çalışacakları şirketi seçerken o şirketin çalışanlarını dinledikleri. Hala ve hala şirket çalışanlarımız yürüyen medyamız, marka elçilerimiz dedi Evrim Kuran.

Türkiye’nin gençleri için işveren markasından en önemli bileşen şirketin sunduğu eğitim ve gelişim olanakları. İş iklimi, işe bakış ve ihtiyaçlar bu denli değişirken eğitim ve gelişim programlarımızı nasıl yenilemeliyiz? Tersine mentorlükten nasıl faydalanmalıyız? 2020’nin yeni yetkinliği bilişsel esneklik de nedir? İşe yarar içeriğe odaklanırken, keyifli ve anlamlı deneyimi nasıl sunarız? Sorularının cevaplarını da aradık.

Evrim Kuran’ın konuşmasının benim için özeti: Eskiden öğrendiklerini bırak, yeni nesle yeni araçlarla, yeni yaklaşımlarla, yeni bakış açısıyla yaklaş.

Yaprak Akçay Zileli; Kurumsal Eğitmen Meslek Standartları
Mesleki Yeterlilik Kurumu Meslek Standartları Dairesi Başkanı, Yaprak Akçay Zileli meslek standartı belirleme sürecinden ve TEGEP’in hazırladığı kurumsal eğitmen meslek standartları hakkında bilgi verdi.

Kurumsal eğitmen seviye 5 – seviye 6 standartlarına ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Koruncuk Vakfı; Sosyal Sorumlulukla Gelişim
Öğleden önceki son oturumumuzda Koruncuk Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı yaptıkları müthiş çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Koruncuk Vakfı’nın tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

TEGEP tüm konuşmacılar adına Koruncuk Vakfı’na bağışta bulunmuş. İnce düşüncelerinden ve sosyal sorumluluk bilinçlerinden dolayı kendi adıma teşekkür etmek istiyorum.

Yeşim Kunter; Oyun ve Oyunsal Düşüncenin Eğitimdeki Yeri
Öğleden sonraki son ana oturumumuzda Oyun Uzmanı ve Fütürist Yeşim Kunter’den oyun ve oyunsal düşüncenin eğitimdeki yerini dinledik. Bildiğiniz gibi oyun; zamansız, gönüllü olunan, eğlenceli bir şeydir ve o ana ait hatıralar oluşturur. Oyunla deneyimlediğinizi unutmazsınız. Oyun, doğal ve içtendir, kişi kendisini serbest bıraktığında her yaşta oyunlaştırmaya yönelebilir (Gamification-Oyunlaştırma’nın insan kaynakları, eğitim ve gelişim süreçlerimizde ne kadar önemli olduğunu sadece bu tanımdan bile anlayabiliriz).

TEGEP Yeşim Kunter

Bu oturumda bildiğimize yeniden bakmayı hatırlattı Yeşim Hanım; Oyunun esin kaynağı çocuklardır. Onlardan özellikle inovasyon anlamında öğreneceğimiz çok şey var.

Paralel Oturumlar

Cem Çınlar; Yeni Teknolojiler ve Dijital Pazarlamanın Eğitimde Kullanımı
Tick Tock Boom Genel Koordinatörü Cem Çınlar’dan yeni teknolojiler ve dijital pazarlamanın eğitimde nasıl kullanacağını dinledik. Hayatımızda var olan beraber üretme ve kullanma kültürlerini, artırılmış gerçeklik örnekleri ve yeni tür öğretim metotları Cem Çınlar’ın sunumunun öne çıkan başlıklarıydı.

Erkan Dündar; Kurumsal Akademilerin Yeniden Yapılandırılması
Erkan Dündar sunumuna, “Her fonksiyonun yetkinliği değişirken, insan kaynakları yetkinliklerinin 4 yıl gibi kısa bir sürede yeniden tanımlanma, dönüştürülme ihtiyacı doğmuşken, kurumsal akademilerin değişmemesi daha doğrusu dönüşmeden varlığına devam etmesi söz konusu olabilir mi?” sorusuyla başladı ve devam etti; Kurumsal akademiler neye dönüşüyor?

Erkan Bey’in paylaşımını özetlemek gerekirse: Kurumsal akademiler iki şey yapar. Bireyi ve organizasyonu geliştirir ve fırsatları dönüştürür. İşte bunun için şirket stratejisinin oluşturulmasında görev almalı, metot önermeli ve herkese ait olmalıdır; varlığının bekası için de üst yönetime gelecek danışmanlığı yapmayı ihmal etmemelidir.

Hasan Tahsin Güngör; Ölçme Değerlendirme Araçlarında Bilimsellik ve Araçlarının Olmazsa Olmazları
Hasan Tahsin Güngör sunumunda ölçme araçlarını seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı. Bizlere kullandığımız araçların bilimselliği, fonksiyonelliğini, geçerliği, kimin, kimler için tasarladığını ve en önemlisi kurumunuz için uygun olup olmadığını sorgulamamızı önerdi.

Hakan Koçak – Fatih Subaşı; İnsan Kaynakları ve Eğitim Analitiği
Vodafone Türkiye Eğitim Teknolojileri Müdürü Hakan Koçak ve Vodafone Türkiye İnsan Kaynakları Analitik Müdürü Fatih Subaşı sunumlarında Vodafone’un “Eğitimde İK Analiği” projesini anlattılar.

Üst kimlik olarak insan kaynakları alanında buluşan bu ikiliden Hakan Koçak bir eğitim teknoloğu olarak Fatih Subaşı da bir analist olarak bu projenin müşterilerine verecekleri hizmetin yönünü ve kapsamını belirlemekte sunduğu faydayı, kavramsalını ve altyapısı hakkında bilgi verdiler.

Bu blog, kurumsal akademilerin yapılandırılması, kurumsal eğitim ve gelişim, yetenek yönetimi, yetkinlik analizi, öğrenme yolculuğu tasarımı, gelişim faaliyetlerinin tutundurulması ve kültürel dönüşüm konularında bilgi, deneyim ve uygulamalar paylaşmak için kurulmuştur. Ceviz Akademi’de ele aldığım herhangi bir konu ile ilgili sorunuz ya da yayınlanmasını istediğiniz bir konu öneriniz olduğunda gunduz.guldamlasi@outlook.com e-posta adresinden veya Bize Ulaşın sayfamızdan bana ulaşmanızı rica ediyorum.

Share: