Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi Günlüğü
03/06/2016 Eğitim ve Gelişim

Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi Günlüğü

HRdergi’nin düzenlediği Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi’nde katılımcı şirketler mavi yakalı çalışanlar ve liderler için yapılan insan kaynakları, eğitim ve gelişim uygulamalarını ve deneyimlerini paylaştılar.

Bu yıl 9.su düzenlenen zirvedeki oturumlarda konuşulan konular hakkında sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum.

Av. Dr. Ertan İren; Mavi Yaka Yönetiminde Çözüm Önerileri
Şişecam Topluluğu Endüstri İlişkileri Direktörü Av. Dr. Ertan İren; Mavi Yaka Yönetiminde Çözüm Önerileri oturumunda, mavi yaka yönetimi ile ilgili yaptıkları çalışmaları, Gelişim Elçileri Programı’nı, deneyimlerini ve çözüm önerilerini paylaştı.

Bayram Ünal; Davranışa Dönüşen Mavi & Gri Yaka Liderlik Programları
BNB training+consultancy firmasından Bayram Ünal; vardiya amileri için yaptıkları eğitim programlarını ve programları nasıl yönettiklerinden bahsetti.

Özlem Baş Bayraktar; Vardiya Amirleri Liderlik Gelişim Programı
Nestle, Karacabey Fabrikası İnsan Kaynakları Müdürü Özlem Baş Bayraktar; Vardiya Amirleri Liderlik Gelişim Programı oturumunda, vardiya amirleri için neden böyle bir programa ihtiyaç duyduklarını, nasıl bir süreç izlediklerini, nasıl sonuçlar elde ettiklerini ve deneyimlerini paylaştı.

Bekir Arıcak; Mavi Yaka Uygulama Örneği – EVYAP Şirketler Grubu
EVYAP Şirketler Grubu Kıdemli İnsan Kaynakları Müdürü Bekir Arıcak; Mavi Yaka Uygulama Örneği oturumunda yaptıkları ihtiyaç analizleri doğrultusunda ortaya çıkan 3 ana çalışma alanını (mavi yakalı çalışanlar ile iletişim, sendika ile iletişim ve toplu iş sözleşmesi hazırlık) ve deneyimlerini paylaştı.

Sinem Kıranta; Eczabaşı TÜG’de Mavi Yaka İK Uygulamaları
Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu Teknik ve Tedarik Zinciri Kadrolarından Sorumlu İnsan Kaynakları Müdürü, Sinem Kıranta; Eczabaşı TÜG’de Mavi Yaka İK Uygulamaları oturumunda, mavi yaka insan kaynakları stratejilerini, çalışan memnuniyet anketleri sonuçlarını, insan odaklı çalışmalarını, gelişim ve kariyer programlarını ve deneyimlerini paylaştı.

Sinem Hanım, mavi yakalı çalışanlar, gri yakalı çalışanlar ve beyaz yakalı çalışanların beklentilerinin giderek ortaklaştığından ve bütünsel bir bakış açısıyla geliştirilebilecek çatı uygulamaların önemini de iletti.

Evren Çolak; Mavi’den Siyah’a, Siyahtan Gökkuşağında: Rengarenk
DB Positive firmasından Evren Çolak; mavi yakalı çalışanlara çözüm sunabilmek için duyguların ve düşünelerin doğru bir şekilde analiz edilmesi gerektiğinden, tecrübelerinden ve projelerinden “tutku, mutluluk, umut, denge, güven, hoşgörü ve hayalgücü” mavi yakalı çalışanlar çok önemli olduğundan bahsetti.

Evren Bey, tutkunun mavi yakalı çalışanlar için çok önemli olduğunun ve bu tutkuyu ancak kendilerini işin veya projenin içinde olduklarında kazanabileceklerinin altını cizdi.

Tuğba Çörtelekoğlu, Barış Haznedar & Emrah Demiral; Güçlendirilmiş Mavi Yaka Liderler
Betek Boya İnsan Kaynakları Direktörü Tuğba Çörtelekoğlu, Üretim Direktörü Barış Haznedar ve Adisa Danışmanlık firmasından Emrah Demiral; Güçlendirilmiş Mavi Yaka Liderler oturumunda Üretimde Güçlü Liderlik Gelişim Programı’nı, bu programa ihtiyacı ortaya çıkaran şirket içindeki iklimi ve çıktıları paylaştı.

Ali Rıza Aksoy; Sosyal Medyanın Endüstri İlişkileri Hayatına Getirdikleri
Ford Otomotiv Endüstri İlişkileri ve İmalat İnsan Kaynakları Müdürü Ali Rıza Aksoy; Sosyal Medyanın Endüstri İlişkileri Hayatına Getirdikleri oturumunda, otomotiv sektöründe Mayıs 2015 döneminde yaşanan sendikal olayları, bu olayların neden olduğu sonuçları, süreçte sosyal medyanın gücünü ve endüstri ilişkilerini paylaştı.

Mutlu Kutlu; Çalışanlarla Başarma
VİKO İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Direktörü Mutlu Kutlu; Çalışanlarla Başarma oturumunda, eğitim ve gelişim yaklaşımlarını, Herşey Benimle Başlar Programı’nı, mavi yakalı çalışanlar için geliştirdikleri uygulamaları ve iletişim çalışmalarını paylaştı.

Gökhan Sertdemir; İK ile Gelen Değişimin Şirket Hayat Eğrisindeki Rolü
Yonga Mobilya Fabrika Müdürü Gökhan Sertdemir; İK ile Gelen Değişimin Şirket Hayat Eğrisindeki Rolü oturumunda, şirketin hızlı büyümesinden dolayı ortaya çıkan değişim ihtiyaçlarını, insan kaynağı yapısındaki değişiklikleri, geliştirdikleri uygulamaları ve bu uygulamaların mavi yakalı çalışanlara yansımaları paylaştı.

Share: