Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi Günlüğü
25/09/2017 Eğitim ve Gelişim

Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi Günlüğü – 2017

HRdergi’nin düzenlediği Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi’nde 2017 yılı teması İK’nın Mavi ve Gri Tonlarıydı. Bu kapsamda katılımcı şirketler saha çalışanları ve liderleri için yapılan insan kaynakları, eğitim ve gelişim uygulamalarını ve deneyimlerini paylaştılar.

Bu yıl 10.su düzenlenen zirvedeki oturumlarda konuşulan konular hakkında sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum.

Nalan Öğüt Koray; Mavi Yakalılarda Çalışan Memnuniyeti ve P&G Uygulamaları
P&G Gebze Fabrikası İnsan Kaynakları Grup Müdürü Nalan Öğüt Koray Mavi Yakalılarda Çalışan Memnuniyeti ve P&G Uygulamaları oturumunda, çalışan bağlılığı ve motivasyonu için “Ortak Hedef”, “Strateji”, “Gelişim”, “Hep Beraber” ve “Güçlü İletişim” başlıklarında yaptıkları çalışmaları ve deneyimlerini paylaştı.

Orhan Yazkan; Türk Traktör’de Saha Gelişimi
Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. Kalite Sistemleri ve Teknik Eğitim Yöneticisi Orhan Yazkan Türk Traktör’de Saha Gelişimi oturumunda, saha çalışanları için gerçekleştirdikleri eğitim programlarından, bu programlarda nasıl bir süreç izlediklerini, nasıl sonuçlar elde ettiklerini, iş süreçleri ile nasıl bir ilişki kurduklarından bahsetti ve deneyimlerini paylaştı.

Dr. Senem Erdem Albaş, Emre Yayla; Sahanın Gücü
Adisa olarak ana sponsorlarından olduğumuz zirvede danışmanlarımızdan Dr. Senem Erdem Albaş, Emre Yayla Sahanın Gücü oturumunda özellikle mavi yakalı çalışanlar için “motivasyonun” farklı olduğunu, motivasyonu analiz edebilmek için işlere beyaz yakalı olarak değil, işe, sürece hatta hayata mavi yakalı bir çalışan olarak bakmak gerektiğini aktardı ve Adisa olarak geliştirdiğimiz birçok boyutta saha çalışanlarının motivasyonlarını analiz ettiğimiz Sahanın Gücü® Programı ve Diagnostik Araç® hakkında bilgi verdi.

Emre Bey sunumun girişinde bu alanda Adisa olarak görüşümüzü çok güzel aktardı; Sahanın gücü dediğimiz zaman kastettiğimiz şey genellikle üretim sahası olarak anlaşılıyor. Saha bizim için emeğin olduğu her yerdir. Servislerde, satış ve hizmet alanları da bizim için sahadır. Şuna inanıyoruz; şirketlerin gücü sahadan geliyor. Şirketlerin gücü sahanın gücünden geliyor.

Aysun Sayın; İş Yerinde Demokrasi
Boyner Grup Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Direktörü Aysun Sayın İş Yerinde Demokrasi oturumunda iş yerinde demokrasinin tesisi için gerekli kabüllerinden, iş ve işgücü uygulamalarından, küresel insan haklarının şirketlerimizde de geçerli olduğundan, eşit davranmanın öneminden bahsetti.

Aysun Hanım, muamele eşitliği ve insan onuruna yaraşır muamele hakkı gibi etik değerlerin, genel müdür yapabilir ama siz yapamazsınız durumuna gelirse veya etik olmayan bir durum olduğunda satışı çok iyi olan bir satış danışmanı değil de diğeri cezalandırılırsa saha bunu sizden daha hızlı bir şekilde yayabileceğinden, dolayısıyla bu tarz ilkelerin genel müdür dahil herkesi bağlaması ve herkesi bu ilkelere uyması gerektiğini aktardı.

Osman Ünal; Mavi Yakalılarda Motivasyon
Ekol Lojistik İnsan Kaynakları Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Osman Ünal, sektör dinamiklerinden kaynaklı olarak mevcut mavi yakalı çalışanlarının profillerinden, iletişim kısıtlarından, bu kısıtlara karşın yaptıkları motivasyona yönelik uygulamalarından, yönetim desteğini nasıl aldıklarından bahsetti ve deneyimlerini paylaştı.

Osman Bey, mavi yakalı çalışanlara hizmet sunmak ve motive etmek için en üst yönetim dahil tüm yönetim ekibinin sahada bulunması gerektiğini, birebir ve açık iletişimin çok önemli olduğunu, çalışmalarında da bu durumu çok önemsediklerini de iletti.

Sezgi Kumbaracıbaşı Ulusu; Akçansa’da İnsan Odaklı Gelişim Yolculuğu – Mavi Yaka Kariyer Hattı
Akçansa Yönetim ve Organizasyon Geliştirme’den Sorumlu İnsan Kaynakları Müdürü Sezgi Kumbaracıbaşı Ulusu Akçansa’da İnsan Odaklı Gelişim Yolculuğu – Mavi Yaka Kariyer Hattı oturumunda çimento fabrikalarındaki sendikalı mavi yakalı çalışanları için gerçekleştirdikleri mavi yaka kariyer yol haritasından, terfi kriterlerinden, gelişim programlarından ve bu süreçteki deneyimlerinden bahsetti.

Ali Murat Şen; ATU Mavi Yakalılarda İletişim ve Kariyer
ATU Duty Free Eğitim & Gelişim ve Yönetim Sistemleri Koordinatörü Ali Murat Şen ATU Mavi Yakalılarda İletişim ve Kariyer oturumunda oluşturdukları ara kademe – gri yaka yönetici kültüründen, şirket içinde kurdukları değerlendirme merkezinden ve iç terfiyi nasıl desteklediklerinden bahsetti ve şirket içindeki deneyimlerini paylaştı.

Osman Faruk Kapu; BSH Mavi Yaka Kariyer Yolu ve Teknik Eğitim Merkezi
BSH Ev Aletleri Üretim Tesisleri İnsan Kaynakları Direktörü Osman Faruk Kapu BSH Mavi Yaka Kariyer Yolu ve Teknik Eğitim Merkezi oturumunda mavi yakalı çalışanların işe alımından itibaren gerçekleşen süreçlerden, oryantasyon programı kapsamında yaptıkları çalışmalardan, mavi yaka kariyer modellerini ve deneyimlerinden bahsetti.

Share: