Eğitimciler Zirvesi Günlüğü
12/05/2016 Eğitim ve Gelişim

Eğitimciler Zirvesi 2016 – İkinci Gün

19. Eğitimciler Zirvesi’nin ilk gününü burada özetlemiştim.

Zirvenin ikinci gününü de konuşulan konuları da bu yazımda özetlemeye çalışacağım.

Dr. Özgür Bolat; Liderin, Başarının ve Mutluluğun Psikolojisi
Akademisyen, yazar Dr. Özgür Bolat; Liderin, Başarının ve Mutluluğun Psikolojisi oturumunda bizlere iç ve dış kaynaklı motivasyon faktörlerini, insanların başarı, bağlanma, anlama ve güç ihtiyaçlarının karakterini, başarı ve liderlik potansiyelini nasıl etkilediğini anlattı.

Özgür Bey'den biz anne babalara bir tavsiye: "Ailede gerçek sevginin göstergesi oyundur. Oyun; güven, sevgi ve neşeyi doğurur. Otoriter babalar çocuklarıyla oyun oynamaz ve evdeki diğer insanlara otoritenin kendisi olduğunu göstererek sevgi ortamının çıkmasını engeller. Ailede gerçek sevgi olmazsa, cocuk ileride ortaya çıkan sorunları kapatmak isteyecek ve mutlu bir insan dolayısıyla lider olması mümkün olmayacaktır."

Çağla Subaşı, Koçluğa Koçluğun Kurumsal Etkileri: Bir Süpervizyon Yolculuğu…

Sandoz Eğitim Müdür, Çağla Subaşı; Koçluğa Koçluğun Kurumsal Etkileri: Bir Süpervizyon Yolculuğu oturumunda, Sandoz’da şirket için koçluk yapan supervizor ve yöneticiler için gerçekleştirdikleri koçluğa koçluk gelişim programını ve yarattığı etkiyi paylaştı.

İlk oturum arasında BD Positive'den Derya Hanım'ın bize bir süprizi oldu. Türkmax Gurme'deki programını da zevkle izlediğim Uğur Volkan Uysal'la birlikte düzenledikleri atölye katılımı için çekiliş yaptılar.

Mehmet Çelikpençe; Eğitim Uygulamalarında Farklı Bir Bakış: Eğitimin Geri Dönüşü (ROT: Return on Training)
Albaraka Akademi Yöneticisi, Mehmet Çelikpençe; Eğitim Uygulamalarında Farklı Bir Bakış: Eğitimin Geri Dönüşü (ROT: Return on Training) oturumunda Kirkpatrick’in 4 seviyeli eğitim değerlendirmesi ve Jack Philips’in 5 seviyeli eğitimin geri dönüşü (ROI: Return on Investment) modelinden farklı olarak geliştirdikleri eğitimin geri dönüşü (ROT: Return on Training) uygulamalarını paylaştı.

Volkan Bilenler; Deneyimletebildiklerimizden misiniz? Sanal Gerçeklik Uygulamalarıyla İkili Varoluş Deneyimi Yaşamaya Hazır mısınız?
Dracolex firmasından Volkan Bilenler; Deneyimletebildiklerimizden misiniz? Sanal Gerçeklik Uygulamalarıyla İkili Varoluş Deneyimi Yaşamaya Hazır mısınız? oturumunda sanal gerçekliğin tarihi, sanal gerçeklik teknoloji ile yapılabilecekler hakkında bilgi verdi.

Ömer Şap; Kırmızı Okyanusun Mavi Dalgalarını Öğrenmek
Turkcell Global Bilgi Eğitim, Gelişim ve İşe Alım Müdürü Ömer Şap; Kırmızı Okyanusun Mavi Dalgalarını Öğrenmek oturumunda W. Chan Kim ve Renée Mauborgne tarafından yazılan mavi okyanus stratejisi kitabında yer alan, kırmızı okyanuslardan kaçıp, mavi okyanuslarda var olmak için gerekli olan Yok Et – Azalt – Yükselt – Yarat metodolojisini ve bu metodoloji doğrultusunda gerçekleştirdiği uygulamaları paylaştı.

Mavi okyanus stratejisi hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Dani Benreytan & Özlem Sarıoğlu; Biz Sizin Bildiginiz Koçlardan Değiliz! Geleneksel Koçluk’tan Koçluk 2.0’a
Insparkus firmasından Dani Benreytan ve Özlem Sarıoğlu; Biz Sizin Bildiginiz Koçlardan Değiliz! Geleneksel Koçluk’tan Koçluk 2.0’a oturumunda interaktif koçluk ile yüz yüze koçluk, video görüşmesi ile koçluk, telefon görüşmesi ile koçluk, chat (WhatsApp gibi bir ortam üzerinden) ile koçluk ve e-posta üzerinden koçluk gibi diğer koçluk tiplerini ihtiyaç ve kaynaklara göre karma bir yapıda sunulmasını kapsayan koçluk 2.0 yaklaşımlarını anlattılar.

Pınar Şener Harput; Biz Bize Yeteriz
Atu Duty Free Genel Müdür Vekili, Pınar Şener Harput; Biz Bize Yeteriz oturumunda ATÜ stilini, kültürünü yaygınlaştırmak için hazırladıkları ATU Style eğitim / zirve programını, bu programdaki deneyimlerini ve kazanımlarını paylaştı.

Derya Tekin Yusuf; Çelebi Bir Okul…
Çelebi Grubu İnsan Kaynakları Başkanı Derya Tekin Yusuf; Çelebi Bir Okul oturumunda sivil havacılık fakülteleri ile yaptıkları işbirliklerini, eğitime verdikleri destekleri, yeni yönetici geliştirme ve iç mentorluk programını, Çelebi Akademi’nin faaliyetlerini paylaştı.

Derya Hanım, Türkiye'de işsizliğin değil "mesleksizliğin" olduğunu ve bunun önüne geçebilmek için şirketleri yaptığı işler üzerine eğitim veren meslek liselerine, meslek yüksek okullarına veya üniversitelere destek vermesi ve ihtiyaçlarına göre öğrencilere çeşitli gelişim imkanları sağlaması gerektiğini iletti.

Yücel Atış; Eğitim Bölümlerinin Geleceği 2025’de Nasıl Bir Eğitim ve Gelişim Yönetimi Olacak? Hazırlanmaya Başlayın
Prometheus Danışmanlık firmasından Yücel Atış; Eğitim Bölümlerinin Geleceği 2025’de Nasıl Bir Eğitim ve Gelişim Yönetimi Olacak? Hazırlanmaya Başlayın oturumunda eğitim bölümlerinin şirketin iş sonuçlarına / hedeflerine ulaşması için varolduğunu, eğitim birimlerinden; şirketlerin hayatta kalması için uygulamaların tasarlamasını, erken uyarı sistemleri geliştirmesini, duygu ve bilimi birlikte kullanmasını, öncülük ve gelecek yaratmak için motivasyon yaratmasını, çeviklik, hız ve uyum yeteneği kazandırmasını, bölüm / takım hedeflerinin gerçekleştirmesi için destek olmasını, yüksek tempoda çalışmasını, yenilikçiliği ve girişimciliği desteklemesini, sürekli öğrenmesini, en iyileri yönetebilmesinin beklendiğini, bunun için de dünyada eğitim bölümlerini insan kaynakları fonksiyonundan ayrıldığını anlattı.

Yücel Bey değişen dünyayı anlayabilmemiz için kesinlikle okumamız gereken 3 kitabı da paylaştı.

Share: