Eğitimciler Zirvesi Günlüğü
11/05/2016 Eğitim ve Gelişim

Eğitimciler Zirvesi 2016 – Birinci Gün

HRdergi’nin düzenlediği Eğitimciler Zirvesi’nde biz de Tofaş Akademi olarak mavi yakalı çalışanlarımıza ve mavi yakalı liderlerimizin işe alımdan hat başına gidene kadar olan oryantasyon sürecini, işe uyum sürecini hızlandıran teknik ve davranışsal eğitim programlarımız aktardık.

Bu yıl 19.su düzenlenen zirvedeki oturumlarda konuşulan konular hakkında sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum.

Tuna Kiremitçi; Hikayeleştirme Sanatı
Roman, şarkı yazarı ve şarkıcı Tuna Kiremitçi; Hikayeleştirme Sanatı oturumunda bizlere hayatımızda neden hikayelerin olduğunu, bilinen ve beklenen / öngörülen sonuçlardan hikaye oluşamayacağını, her hikayenin bir kahramanı olduğunun ve bu kahramanın hikaye süresince değişebileceğini, hikayelerin çatışmalardan ortaya çıktığını, kısaca hikayenin heryerde olduğunu anlattı.

Saynur Önen, Türk Telekom Akademi Entegre Yetenek Yönetim Sistemi: Orkestra
Türk Telekom Akademi ve Yetenek Geliştirme Direktörü Saynur Önen; Türk Telekom Akademi Entegre Yetenek Yönetim Sistemi: Orkestra oturumunda Türk Telekom’un birleşme sürecindeki terfi, yetenek ve performans yönetim sürecini, gelişim okullarını ve nasıl gelişim imkanları sunduklarını paylaştı.

Elif Turgay, Mavi Dünyada Hızlı İşe Uyum Çalışmaları
Tofaş ve Tedarikçi Ağı Akademisi Yöneticisi Elif Turgay; Mavi Dünyada Hızlı İşe Uyum Çalışmaları oturumunda Tofaş’ın Fiat Egea Projesi’nden dolayı 3’lü vardiyaya geçişi ve yoğun mavi yaka işe alımı sonrasında mavi yakalı çalışanların iş süreçlerine fiziksel, teknik ve davranışsal olarak nasıl hazırlandığı, liderlerin nasıl geliştirildiği hakkında bilgi verdi ve deneyimlerini paylaştı.

Ayşen Kapran ve Murat Yeşilyurt; VUCA Çağında Liderlik
TİM Danışmanlık firmasından Ayşen Kapran ve Murat Yeşilyurt, VUCA Çağında liderlik oturumunda bize VUCA’yı (Volatility-dalgalanma, Uncertainty-belirsizlik, Complexity-karmaşıklık, Ambiguity-muğlaklık) ve 4. Sanayi Devrimi’nin gerektirdiği hızlı karar alabilme, hızlı aksiyon alabilme, çevik ve esnek olabilme, kendini sürekli geliştirme yetkinlikleri nasıl geliştirdiklerinden bahsetti.

(Daha önce 4. Sanayi Devrimi sonrası ihtiyacımız olacağı düşünülen yetkinlikleri paylaşmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.)

Sinem Tüzer; Macera Dolu Bir Performans Hikayesi, Manş Denizi Geçişi
Deloitte İnsan Kaynakları Müdürü, Sinem Tüzer; Macera Dolu Bir Performans Hikayesi, Manş Denizi Geçişi oturumunda, kendisinin de aralarında olduğu 4 Türk kadının yüzerek Manş Denizi’ni geçişini, bu geçişe hazırlık sürecini ve bu büyük başarılarını paylaştı.

Derya Babuç; DeğerSİZ misiniz? Değer SİZSİNİZ
DB Positive firmasından Derya Babuç; DeğerSİZ misiniz? Değer SİZSİNİZ oturumunda, korku, kaygı, mutsuzluk, başarı gibi kavramların hayatımıza nasıl yön verdiğini, insan hayatında değerlilik ve yeterlilik kavramını kendimizden örneklerle aktardı.

Derya Hanım'dan çocukların 2-6 yaşlarında yeterlilik kavramını oluşturmasında en önemli paya sahip olan babalara bir tavsiye; Niyetiniz çocuğunuz için bisiklet almak olmasın, niyetiniz çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretebilmek için bisiklet almak olsun.

Nur Türeli ve Ufuk Özdemir; Gelişimin Manifestosu
Kibar Holding İnsan Kaynakları Direktörü Ufuk Özdemir ve Yetenek Yönetimi ve Gelişim Yöneticisi Nur Türeli; Gelişimin Manifestosu oturumunda, 9 box metodolojisi doğrultusunda ortaya çıkan performans ve potansiyel matrisini, Kibar Kariyer Okulu’nun gelişim faaliyetlerini ve gelişim merkezi uygulamalarını paylaştı.

Uzman Psikolog Aslı Taş Kayabaş; Gelişimcilerin Yeni Odağı: Psikolojik Sermaye
Kuzey Gelişim Akademisi firmasından Uzman Psikolog Aslı Taş Kayabaş; Gelişimcilerin Yeni Odağı: Psikolojik Sermaye oturumunda, yetkinliklerimizi uygulama becerimizi şekillendiren psikolojik sermayemize, iyimserlik, umut, öz farkındalık, psikolojik dayanıklılık kavramlarından, bu kavramların hayatımıza nasıl etki ettiğini ve psikolojik sermayesi güçlü olan çalışanların iş dünyasındaki durumlarını aktardı.

Aslı Hanım'dan bir tavsiye; işe alımda psikolojik sermayeyi ölçmek için adayların iyi niyetine -eski iş yeri veya yöneticisi hakkındaki görüşleri-, çalışkanlığına -mesai veya yoğun iş temposu olması durumundaki görüşü, boş zamanlarında neler yaptığı-, gelişime açık olmasına -kendine nasıl yapıyor, nelerle ilgileniyor-, bakabilirsiniz.

İrem Erol; Pozitif Kurumsal İklimin Mimarları: Dayanıklı Liderler
Talenttouch firmasından İrem Erol; Pozitif Kurumsal İklimin Mimarları: Dayanıklı Liderler oturumunda, dayanıklı liderlerin yani unvan veya hiyerarşiden bağımsız olarak, işler planlandığı gibi gitmediğinde başarısızlığı ya da zorlukları bir bitiş olarak görmeyen, aksine zorluklarla başa çıkma eşiği yüksek liderlerin kurumun iklime pozitif etkilerini aktardı.

(İrem Hanım’ın da sunumunda bahsettiği gibi, Suzanne C. Kobasa, dayanıklılığın üç önemli unsuru olarak; aşılacak bir zorluk, kendini adama, kişisel kontrolü belirtmiştir. Kaynak: Wikipedia)

Vildan Korkmazyürek; Doğuş Otomotiv İç Mentorluk Programı
Doğuş Otomotiv Eğitim Birimi Yöneticisi Vildan Korkmazyürek; Doğuş Otomotiv İç Mentorluk Programı oturumunda Doğuş Otomotiv’de uyguladıkları iç koçluk programı, mentor ve mentee seçim, gelişim, yönetim, iletişim süreçlerini, envanterlerini ve süreç hakkındaki tavsiyelerini paylaştı.

Share: